نوعی بالابر متحرک است که دارای چرخ می باشد و بار بر روی شاخک ها قرار می گیرد. از استاکر برای بلند کردن بارهایی که روی پالت می باشند استفاده می شود

1-انواع استاکر :

استاکر یا لیفتراک دستی به سه نوع دستی ، نیمه برقی و تمام برقی تقسیم می شود.نوع دستی آن با تلمبه زدن به صورت دستی یا با قدرت پا عمل می کند و حرکت دستگاه به جلو و عقب هم به صورت  هل دادن می  باشد.

نوع نیمه برقی آن مانند بالابر به صورت برقی باعث حرکت  بار به بالا یا پایین می شود و حرکت دستگاه به جلو و عقب باز هم به صورت دستی می باشد.

در نوع تمام برقی مانند لیفتراک های دیزلی تمام حرکت های دستگاه به صورت برقی انجام می شود.

انواع استاکر2-انواع استاکر برقی :

به دو نوع تقسیم می شود ، در نوع اول دستگاه با برق مستقیم تک فاز یا سه فاز روشن می شود و در نوع  دوم دستگاه با برق غیر مستقیم DC روشن می شود.

نوع اول قیمت پایین تری داشته ولی محدودیت سیم سیار را دارد ولی نوع دوم قیمت بالاتری داشته ولی محدودیت سیم سیار را ندارد.

3-مقایسه استاکر برقی AC با استاکر برقی DC :

در استاکر برقی مستقیم سیم سیار باید روی زمین کشیده شود ولی استاکر برقی غیر مستقیم سیم سیار نداشته و با برق باطری روشن می شود ، ولی سالیانه نیازمند تعویض دو عدد باطری و یک  شارژر باطری می باشد.

4-حداکثر ارتفاع و ظرفیت استاکر :

حداکثر ظرفیت استاکر های دستی یا برقی دو تن می باشد و حداکثر ارتفاع مفید بالابری آن چهار متر می باشد ،  با این توضیح که هر چه بخواهیم ارتفاع را بالاتر ببریم باید ظرفیت آن را کمتر کنیم. یعنی به عنوان مثال تا ارتفاع 160 سانتی متر ، دو تن  را بلند می کند ولی در ارتفاع چهار متری کمتر از 300 کیلوگرم را بلند می کند.

5-استاکر دهن باز :

در مواردی که پالت بار بسته باشد یعنی پایه و شاخک های دستگاه  با هم نتوانند وارد پالت شوند از استاکر دهن باز استفاده می شود که پایه های دوطرف پالت قرار می گیرد و شاخک ها وارد پالت شده و بار را به حرکت در می آورد.

پاسخ دهید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال